تندرستی

4 راه تشخیص خرمای تازه و با کیفیت که فروشندگان نمیخواهند بدانید!

خرما تازه و باکیفیت

تشخص خرمای تازه و با کیفیت ساده نیست!

هرچند که خرما یک میوه مغذی و کامل است اما تشخیص خرمای تازه و با کیفیت چندان ساده نیست. میوه خرما به عنوان یکی از اصلی‌ترین ارقام غذایی مردم جنوب کشور شناخته میشود. میوه خرما خواص درمانی زیادی برای بیماری‌های دستگاه گوارش مثل زخم معده و اختلالات گوارشی مثل اسهال و یبوست دارد. خرما اگر تازه و با کیفیت باشد با تاثیر فراوانی که بر زیبایی، سلامت پوست و جلوگیری از پوکی استخوان میگذارد تاثیر قابل توجهی بر به تعویق انداختن روند پیری دارد. جالب است بدانید که در دنیا بیش از 3000 رقم خرما شناخته شده است که از این 3000 رقم 400 رقم از آن در ایران کشت میشود. از شناخته شده‌ترین این ارقام میتوان به خرمای پیارم، خرمای ربی، خرمای مضافتی، خرمای کبکاک اشاره کرد. هر کدام ویژگی خاص خود را دارند و تمایز دادن هرکدام از یکدیگر و از آن مهم تر تشخیص خرمای تازه و با کیفیت ممکن است که سخت به نظر برسد.

 برای مثال پوست نازک و رنگ قهوه‌ای تیره از خصوصیات خرمای پیارم است. خرمای پیارم از موارد مجاز مصرفی توسط افراد دیابتی شناخته میشود. خرمای شاهانی که با نام‌های دیگر نظیر خرمای شاوانی یا خورک نیز شناخته میشود دارای رنگی روشن و در دسته‌بندی خرماهای نرم قرار میگیرد. مصرف خرمای شاهانی به افرادی که مبتلا به کم‌خونی هستند و یا از بیماری‌های دستگاه گوارش رنج میبرند توصیه میشود. اما این فقط دو نمونه از ارقام خرمای موجود در بازار است. شناختن خرمای تازه و با کیفیت از آن جهت سخت است که درحالی که یک خصوصیت در یک رقم از خرما حسن درنظر گرفته میشود در نوع دیگر خرما نشان از بی‌کیفیت بودن آن خرما است. شاید شناخت انواع ارقام خرما و به یاد داشتن خصوصیات ظاهری همه آن ها سخت باشد اما در ادامه روش‌های جامعی برای تشخیص خرمای تازه و با کیفیت به شما آموزش میدهیم تا در خرید بعدیتان حرفه‌ای عمل کنید!

1- 50 درصد راه تشخیص خرمای تازه و با کیفیت را با بررسی ظاهر خرما طی کنید!

درست است که طیف رنگی انواع خرما از طلایی تا سیاه را شامل میشود اما توجه داشته باشید که شفاف بودن پوست خرما و کدر نبودن خرما چه در خرمای سیاه رنگ مضافتی و چه در خرمای خاصویی که به رنگ قهوه‌ای روشن است نشان دهنده تازه بودن خرما است. در خرید خرمای با کیفیت همچنین باید به ظاهر سالم خرما نیز توجه داشته باشید! یک خرمای مرغوب فاقد زخم و ترک است. در تشخیص خرمای تازه و با کیفیت از وزن خرما نیز غافل نشوید! یک خرمای مرغوب به اندازه خود سنگین است و سبک بودن خرما میتواند نشان دهنده خشک یا فاسد بودن خرما باشد.اما تشخیص خرمای تازه و با کیفیت فقط وابسته به ظاهر نیست!

خرما تازه و باکیفیت

2-برای تشخیص خرمای تازه و با کیفیت خرما را بو کنید!

درست خوانده‌اید برای تشخیص خرمای تازه و باکیفیت نمیتوان بوی خرما را نادیده گرفت. یک خرمای با کیفیت و مرغوب باید بویی ملایم و مطبوع داشته باشد. اگر در خرید خرما متوجه بویی تند شدید در واقع شما درصدد خرید یک خرمای غیر ارگانیک هستید! همچنین بوی ترش نیز بیانگر فاسد بودن خرماست.

3-جواب سوال درکف ظرف است!

برخی از ارقام خرما مثل خرمای خاصویی در گروه خرما با شهد زیاد قرار دارند اما جمع شدن شهد زیاد در کف ظرف نشان دهنده کیفیت پایین خرماست! برای تشخیص خرمای تازه و با کیفیت از رنگ شهد نیز نباید غافل شد. به صورت کلی رنگ شهد خرما باید هم رنگ خود خرما یا مقداری روشن تر از آن باشد؛ تفاوت رنگی فاحش بین خرما و شهد آن نشان دهنده غیر ارگانیک بودن خرماست.

4-بدون بسته بندی استاندارد هیچ کدام از موارد بالا کافی نیست!

دلیل محبوبیت میوه خرما طعم خوب و خاصیت درمانی آن است که یک بسته بندی نامناسب میتواند باعث از بین رفتن هر دو این موارد شود. برای خرید و تشخیص خرمای با کیفیت و تازه به هیچ عنوان سراغ خرمای بدون بسته بندی و بدون نشان استاندارد نروید! چرا که بدون نشان استاندارد هیچ تضمینی وجود ندارد که خرمای انتخابی شما استریل و بدون گیاه، حشرات و آشغال‌های ریز نباشد و حتی ممکن است خود آن خرما باعث بیماری شما شود.

خرمای تازه و باکیفیت را ارزان و از صادرکننده بخرید!

به صورت کلی خرید خرما از مناطقی که خرما در آن کشت میشود با هزینه کمتری صورت میپذیرد؛ علاوه بر آن خرید مستقیم از صادرکننده خود گواهی بر کیفیت مرغوب و رعایت تمام اصول بسته بندی و بهداشت است.

شرکت صنایع غذایی تکرم واقع در شهرستان جهرم در استان فارس از تامین کنندگان و صادر کنندگان اصلی خرما و فرآورده‌های خرمایی به کشورهای چین، روسیه، ژاپن، کانادا و... در کشور به حساب می‌آید. تکرم با دارا بودن بیش از 30 مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو و همچنین به واسطه اعتماد شما از معتبرترین شرکت‌های صنایع غذایی در ایران است.

شما میتوانید انواع  خرما و سایر فرآورده‌های خرمایی مانند شکر خرما، قهوه خرما، ترافل خرما را به صورت آنلاین از سایت تکرم خریداری و درب منزل خرید خود را تحویل بگیرید.

تکرم، لذت خرما با طعمی متفاوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *